Opublikowany przez: Monika C. 2020-07-08 15:35:55
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Ayda Oz on Unsplash
Ważnym elementem dbania o zdrowie dzieci i dorosłych jest dieta. Zgodnie z zaleceniami ekspertów od żywienia staramy się zjadać 5 porcji owoców i warzyw dziennie. Teraz kiedy trwa sezon na świeże owoce i warzywa staramy się opierać dietę właśnie na nich. Rodzice wymyślają nawet różne fortele, by małe niejadki zajadły więcej witamin w naturalnej formie. Tylko czy kupowane owoce i warzywa są rzeczywiście zdrowe? Według RAPORTU NIK na temat zawartości pestycydów w owocach i warzywach mogłoby być lepiej...
We współczesnym świecie, głównym sposobem ochrony roślin przed szkodliwymi mikroorganizmami, chwastami i szkodnikami jest powszechnie stosowane środków ochrony roślin (ŚOR). Rolnicy mogą korzystać tylko z tych, które zostały dopuszczone do użytkowania po sprawdzeniu ich skuteczności biologicznej, oraz zarejestrowane. Każda broń jest obosieczna, nawet ŚOR. Po przedostaniu się do organizmu człowieka mogą zagrażać jego zdrowiu, a nawet życiu. Niewłaściwe lub nadmiarowe stosowanie pestycydów może wiązać się z zagrożeniem dla zdrowia człowieka oraz dla środowiska. Stąd tak ważne jest stosowanie środków ochrony roślin zgodnie ze ścisłe określonymi procedurami.
W RAPORCIE NIK czytamy m.in., że średni czas oczekiwania na wyniki badań wynosi aż 36 dni! Stąd brak możliwości wycofania zakwestionowanych płodów rolnych ze sklepów - poddane badaniu warzywa i owoce dawno już do nich trafiły, a większość została już nawet przez nas zjedzona. Na szczęście przekroczenia norm dotyczących zawartości pestycydów nie są “normą”.
Rośnie także wykorzystywanie fałszywych ŚOR. Jest ich nawet do 10% wśród wszystkich pestycydów będących w obrocie.
Urzędnicy zwracają także uwagę na problem stosowania kilku oprysków jednocześnie lub korzystanie z przeterminowanych ŚOR, co również utrudnia badanie płodów rolnych pod kątem zawartości pestycydów.
Dane Eurostatu dotyczące zużycia pestycydów są zastanawiające. Wynika z nich, że sprzedaż ŚOR w Polsce w 2016 r. zwiększyła się o 12,3% podczas gdy powierzchnia zajmowana przez uprawy w latach 2011-2017 zwiększyła się jedynie o 1,5%. NFZ podaje także, że w latach 2016-2017, pomocy wskutek zatrucia środkami ochrony roślin wymagało 900 osób, z czego 530 zostało hospitalizowanych.
"U podstawy Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej znajdują się warzywa i owoce, co oznacza, że muszą być spożywane w jak największej ilości. Warzywa i owoce są głównym źródłem witamin i składników mineralnych w naszej diecie. Jednak z drugiej strony mogą być źródłem szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Jednak z tego powodu nie należy z nich całkowicie rezygnować. Warto wybierać warzywa i owoce ze sprawdzonych upraw, które można kupić w sklepach z ekologiczną żywnością. Dodatkowo powinniśmy się kierować sezonowością tych produktów, a przed spożyciem odpowiednio je umyć, aby pozbyć się zanieczyszczeń." - komentuje dietetyk Agnieszka Małek z poradni MedFood
Najwyższa Izba Kontroli w RAPORCIE wskazuje także problem ze zbyt małą ilością pobieranych próbek. Na przykład w 2015 roku pobrano 5,8 próbki na 100 tys. osób, podczas gdy w średnia w Europie wynosi 16,4. Pod tym względem Polska znajduje się pod koniec stawki, jedynie przed Wielką Brytanią i Hiszpanią.
W ocenie NIK problemem związanym z właściwym przeprowadzaniem badań warzyw i owoców są braki odpowiednich urządzeń oraz niewłaściwa organizacja badania laboratoryjnych próbek płodów rolnych.
W podsumowaniu Raport NIK zawiera wiele wniosków i zaleceń dla rządu i instytucji państwowych, by możliwe było usprawnienie badań, by lepiej dbać o zdrowie Polaków.
Źródło: NIK
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.